Instrukcja aplikacji fototapet

Montowanie naszych fototapet jest dziecinnie proste!

Montowanie naszych fototapet jest dziecinnie proste

Przygotowanie ściany:

Ściana, na której planujemy przykleić fototapetę musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana:

- ściana świeża ? pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. na 2 godziny przed aplikacją. Należy zwrócić uwagę, aby środek gruntujący wsiąk w podłoże, a nie zostawił warstwy na powierzchni, która może spowodować osłabienie kleju,

- ściana pokryta farbą ? należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić.

- ściana pokryta tapetą ? usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.

Przygotowanie fototapety:

Przed przystąpieniem do klejenia należy bezwzględnie sprawdzić stan fototapety. W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy zadrukiemdo góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy zgadza się wzór, oraz czy nie różni się kolorystykalub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

Klej:

- klej do okładzin ściennych ( gotowy do użycia, bardzo duża siła klejenia )

- METYLAN EXTRA ? zmieszany z Metylanem Specjal zwiększa siłę klejenia tego drugiego;

- METYLAN - klej do podklejania krawędzi (w tubce).

Klej należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta.

Do klejenia fototapet należy używać tylko gotowego kleju ( nie rozrabiać z wodą ) polecamy METYLAN EXTRA.

Klejenie:

Tapet o podłożu papierowym i flizelinowym - klej nakładany tylko ścianę

1) Tapetowanie zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).

2) Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu.

3) Równomiernie nałożyć cienką warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety.

4) Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie należy bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu.

5) Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk, za pomocą wałka ( nie należy trzeć rękoma lub innymi przedmiotami ). Szczególnie delikatnie należy postępować w przypadku tapet papierowych i tapet z fakturą.

6) Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka ( nie należy trzeć rękoma lub innymi przedmiotami ).

7) Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górna i dolną krawędź ułożonych brytów.

8) Usunąć ewentualny nadmiar kleju lekko wilgotną i czysta gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

Uwagi:

- Pomimo tego, że fototapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z pasem delikatnie, aby go nie rozerwać.

- Pamiętajmy, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.

- Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając je obok siebie na styk.

- Brzegi to ta część tapety, która po naklejeniu jest najbardziej narażona na naprężenia materiału i najszybciej schnie ze względu, że jest najbliżej krawędzi. Dodatkowo przy nakładaniu kleju często przy krawędziach możemy go nanieść mniej. Aby dokleić krawędzie możemy użyć kleju METYLAN do podklejania krawędzi (w tubce).

- Pamiętajmy, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia.

- Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać, tzw. sezonowanie ściany. Upewnijmy się, że farba, którą pomalowana jest ściana nie zmniejsza siły klejenia.

- Z fototapetą bez laminatu obchodzimy się bardzo ostrożnie, do klejenia używać najlepiej bawełnianych rękawiczek aby nie zostawić odcisków.

- Tapeta dodatkowo zabezpieczona laminatem jest odporna na pozostałości kleju po wyklejeniu tapety na ścianie, jak również wilgoć i detergenty podczas jej czyszczenia.

LUX PRINT gwarantuje właściwą jakość produktu, ale nie ma wpływu na warunki i sposób jego zastosowania. Producent nie odpowiada za pracę Projektanta i Wykonawcy. Przedstawione powyżej informacje zostały podane w dobrej wierze, według aktualnego stanu wiedzy i doświadczenia praktycznego, co nie zwalnia od odpowiedzialności za wykonywanie prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i BHP. Informacje i zalecenia podane w niniejszej instrukcji są oparte na naszej wiedzy i doświadczeniu, ale należy je zweryfikować w konkretnych zastosowaniach.